Tomasz Stańko Band - Alchemia, Kraków

Tomasz Stańko Band - Alchemia Kraków

Alchemia Kraków

Tomasz Stańko, wybitny jazzowy trębacz wystąpi w lutym w klubie Alchemia. Po raz pierwszy wystąpi ze składem młodych utalentowanych muzyków: z Kasią Pietrzko na fortepianie, Maxem Muchą na kontrabasie i Piotrem Budniakiem na perkusji. Z miłości i tęsknoty do swojego rodzinnego miasta, Tomasz Stańko przyjeżdża do Krakowa w same Walentynki.
Według tygodnika The New Yorker „jeden z najbardziej oryginalnych i nowatorskich trębaczy jazzowych świata”. Ton jego trąbki i wyjątkowe kompozycje, stanowią o jego legendzie i niepodważalnej pozycji na światowej scenie muzyki jazzowej.

Od lat nagrywa dla prestiżowej monachijskiej wytwórni ECM, której nakładem ukazały się m.in. takie albumy, jak “Balladyna”, “Soul of Things”, “Dark Eyes” (muzyka z tej płyty jest wykorzystana w amerykańskim serialu “Homeland”), “Wisława” – dedykowana noblistce Wisławie Szymborskiej, z którą Stańko też miał honor współpracować, oraz zeszłoroczny – “December Avenue”.

Tomasz Stańko zaczął się pojawiać na muzycznej scenie Krakowa pod koniec lat 50. Kilka lat później stał się filarem kwintetu Krzysztofa Komedy, z którym nagrał arcydzieło europejskiego jazzu, album „Astigmatic”. Z początkiem lat 70. wszedł do czołówki światowych muzyków freejazzowych na czele zespołu Tomasz Stanko Quintet i zaczął się pojawiać się na najważniejszych europejskich festiwalach. Pozycję tę utwierdziły kolejne projekty: „Unit” z Adamem Makowiczem oraz kwartet prowadzony z Edwardem Vesalą, zespół, z którym w 1975 roku rozpoczął współpracę z prestiżowa monachijską wytwórnią ECM.

Kolejny etap współpracy z wytwórnią przyniósł następne sukcesy oraz tytuł najlepszej jazzowej grupy dekady dla kwartetu Stańko, Bobo Stenson, Anders Jormin i Tony Oxley oraz rzadko przyznawaną najwyższą ocenę płyty „Leosia” w „Penguin Jazz Guide”.

Wydany w 1997 roku album „Litania”, który zaprezentował światu muzykę Krzysztofa Komedy stał się jego pierwszym światowym bestsellerem. Dzięki płytom „Soul of Things” i „Suspended Night” nagranym z młodym, polskim kwartetem na początku nowego wieku Stańko przebił się na rynek amerykański, gdzie od tamtej pory regularnie koncertuje.

Od lat amerykański magazyn „Down Beat” umieszcza go w pierwszej dziesiątce prestiżowej dorocznej ankiety w roli zarówno najlepszego trębacza oraz kompozytora. Stańko jako lider wydał 37 albumów, jest również autorem muzyki do wielu filmów,nseriali i spektakli teatralnych. Od 2008 roku mieszka w Nowym Yorku na Manahattanie

Tomasz Stańko został nagrodzony wieloma wyróżnieniami, m.in: European Jazz Prize, nagrodą Francuskiej Akademii Jazzu, honorową nagrodą krytyków muzycznych ‘Preis der deutschen Schallplattenkritik’, Złotym Fryderykiem, Paszportem Polityki oraz wieloma wysokimi odznaczeniami państwowym: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Jego utwór “Suspended Night / Variation VIII” znalazł się w płytowej antologii/kompendium jazzu, stworzonej przez największy na świecie kompleks edukacyjno-badawczy, amerykański Instytut Smithsona. Z pośród 100 zebranych tam utworów, zaledwie garstka to nagrania europejczyków, a idea tej publikacji to przede wszystkim prezentacja największych legend i innowatorów w historii jazzu.

Być może największym wyróżnieniem jest to, że muzykę Tomasza Stańki słucha Harry Bosch, znany ze swojego doskonałego gustu muzycznego detektyw z powieści jednego z najbardziej popularnych pisarzy kryminałów, Michaela Connelly’ego.

W powieści “Dziewięć smoków” Harry Bosch ścigając przestępców, jak zwykle słucha w samochodzie muzyki:
– „Dziś wypełnił go muzyką swojego najnowszego odkrycia. Tomasz Stańko był polskim trębaczem, który brzmiał jak duch Milesa Davisa. Jego trąbka grała ostro, a zarazem rzewnie. To była świetna muzyka do prowadzenia inwigilacji. Pozwalała Boschowi zachować czujność. (…) O szesnastej Bosch włączył płytę „Soul of Things” i uznał, że nawet Miles musiałby uznać geniusz Tomasza Stańki”.Katarzyna Pietrzko– pianistka i kompozytorka z Bielska-Białej ,dla której nadrzędną wartością są emocje i szczerość. Najwięcej jednak mówi i niej jej debiutacki album Trio „Forthright Stories”, który wydała we wrześniu 2017 roku. Artystka stara się podążać własną drogą artystyczną tworząc swój indywidualny język. Miała przyjemność koncertować po Polsce, Serbi, Węgrzech, Rumunii, Czechach, Słowacji i Chinach. Współtworzy również Quartet Michała Miśkiewicza ‚The Tonny Williams Tribute’.

Max Mucha – urodzony w Częstochowie. Kontrabasista, kształcił się na Akademii Muzycznej w Katowicach oraz w Jazz Institut Berlin. Współpracował z wieloma artystami różnych scen, koncertuje m.in. z Christianem Scottem, Mateuszem Pospieszalskim, Loganem Richardsonem, Adamem Strugiem, Dominikiem Wanią czy chórem Monodia Polska. Występował na wielu festiwalach w Europie i poza: Moers Festival, Cully Jazz, Coastal Jazz Festival.

Piotr Budniak – urodzony w 1991 roku perkusista i kompozytor pochodzący z Zielonej Góry. Absolwent dwóch akademii muzycznych – w Katowicach i Krakowie. Laureat większości najważniejszych polskich konkursów jazzowych, odnoszący sukcesy także na scenie europejskiej. Nagrał kilkanaście bardzo dobrze przyjętych płyt, w tym dwie autorskie z własnym zespołem – Piotr Budniak Essential Group.

Skład:

Tomasz Stańko – trąbka

Kasia Pietrzko – fortepian

Max Mucha – kontrabas

Piotr Budniak – perkusjaBILETY:

I PULA – 100 zł

II PULA 130 zł


http://www.tomaszstanko.com/pl/
Bosch Dicentis System do głosowania Bilety Dreamstate