St. Nicholas // monodram Szymona Kuśmidera

St. Nicholas Monodram Szymona Kuśmidera

Dzika Strona Wisły Warszawa

Serdecznie zapraszamy na monodram Szymona Kuśmidera w reżyserii Weroniki Kuśmider - St. Nicholas Conora McPhersona.

16 stycznia (wtorek), godz. 20.00
17 stycznia (środa), godz. 20.00

Dzika strona Wisły
Plac Hallera 5

Bilety w cenie 30 zł. można zakupić online (https://www.bilety24.pl/organizator/dzika-strona-wisly-720) oraz na miejscu na godzinę przed rozpoczęciem wydarzenia.

„Kiedy byłem chłopcem bałem sie? ciemnos´ci...Tego co sie? w niej kryło. Byc´ może mys´lałem, że kryły sie? w niej... wampiry.

Wiedziałem o nich tyle co każdy z nas. Były to bzdury wyczytane z ksia?żek lub zasłyszane z opowies´ci. Nie miały nic wspólnego z rzeczywistos´cia?. Rzeczywistos´c´ jest bardziej zwyczajna.
Jest faktem. Faktem”.
Conor McPherson, „St. Nicholas”, tłum. E. Woźniak

Krytyk teatralny w kryzysie wieku średniego zakochuje się w aktorce. W pogoni za miłością niespodziewanie spotyka wampiry.
Czego się od nich nauczy?
Czy zechce się od nich uwolnić?
A może to wszystko nieprawda?

Napisana przez McPhersona sztuka „St. Nicholas” to niezwykła opowieść o pożądaniu, poszukiwaniu sensu i pojednaniu z samym sobą.
Wybitny aktor i jego widzowie, gra i realność. Granice rozpływają się w ciemności. W ciemności, w której czai się to, czego najbardziej się boimy.
No właśnie, co?

Dwadzieścia lat po prapremierze w londyńskim Bush Theatre mamy przyjemność zaprezentować Państwu „St. Nicholas” w wykonaniu Szymona Kuśmidera.
Spektakl wieńczy 25-lecie pracy artystycznej Aktora.

Spektakl pod honorowym patronatem Ambasady Irlandii

Conor McPherson
„St. Nicholas”
tłum. Elżbieta Woźniak

Obsada: Szymon Kuśmider
Reżyseria: Weronika Kuśmider

Szymon Kuśmider
Aktor, reżyser, pedagog. Absolwent Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST oraz Reżyserii na Max Reinhard Seminary w Wiedniu. Od 1991 r. związany z Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Współpracował z Teatrem Stu w Krakowie, Teatrem Polskim w Bielsku Białej, Teatrem Studio w Warszawie, Och-Teatrem w Warszawie, Teatrem Śląskim w Katowicach, Teatrem im. S. Jaracza w Olsztynie i z wieloma innymi. Wiceprzewodniczący GKR Związku Artystów Scen Polskich. Debiutował jeszcze jako student w „Ślubie” W. Gombrowicza w reżyserii J. Jarockiego. Na krakowskiej scenie wystąpił m.in. w „Weselu” S. Wyspiańskiego (reż. A. Wajda), „Śmierci Iwana Iljicza” L. Tołstoja (reż. J. Grzegorzewski), „Peer Gyncie” H. Ibsena (reż. M. Fiedor).

Zdobywca Stypendium miasta Krakowa (1996 r.) oraz nagrody Złota Maska 2001 w plebiscycie na najpopularniejszego krakowskiego aktora. Ma za sobą role filmowe m.in. w „Śmierć jak kromka chleba” w reżyserii Kazimierza Kutza.

Weronika Kuśmider
Studentka Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Autorka spektaklu „Kołysanka dla Ofelii” (2016), pokazywanego w ramach m.in. 20. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, Festiwalu MonoWschód w Wilnie, Sceny Teatralnej Polskiego Radia Rzeszów. Jako asystent reżysera współpracowała z PICT Classic Theatre w Pittsburghu, PA (USA) („Our Class” T. Słobodzianka, reż. Aoife Spillane-Hinks), Teatrem Polskim im. A. Szyfmana w Warszawie („Król Lear” W. Shakespeare’a, reż. Jacques Lassalle, „Emigranci” S. Mrożka, reż. Piotr Cyrwus) i Teatrem Muzycznym im. D. Baduszkowej w Gdyni („Kumernis czyli o tym jak świętej panience broda rosła” w reż. Agaty Dudy-Gracz). Autorka polskiego przekładu sztuki nowojorskiej dramatopisarki Andrei Kuchlewskiej, pt. „Martwa natura”. Od 2016 roku prowadzi zajęcia „Jak ciało staje się słowem – praktyka sztuki” na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, a także warsztaty teatralno-ruchowe w Krakowie i Warszawie. Pochodzi z Krakowa.
Bosch Dicentis System do głosowania Bilety Dreamstate